Práce v zahraničí: teorie a praxe

Za prací do zahraničí lidé vyjíždí z nejrůznějších důvodů. Chtějí se naučit cizí jazyk, poznat jinou zemi a kulturu, cestovat, zažít zábavu a dobrodružství. Teplomilné povahy to táhne na jih, někteří zkouší štěstí až na Baleárských ostrovech. Na Mallorce pracují jako au-pair, pokojská, číšník, prodavač aj. Obvykle stačí španělština či angličtina, která je vyžadována kvůli turistům.

První krok: agentura či ne?

Pokud do zahraničí jedete pracovně úplně poprvé a nejste si příliš jisti, rozhodně se vyplatí jet přes agenturu, i když vás to bude něco stát. Agentura je placena za to, že zařídí vše potřebné pro váš zdárný odjezd a po celou dobu pobytu za vámi bude stát jako pojistka pro případ potíží. Když budete mít před odjezdem jakýkoliv problém nebo dotaz, nebojte se s agenturou spojit a vše si nechte vysvětlit. Zda má agentura na poskytování služeb licenci si můžete ověřit na stránce Ministerstva práce a zahraničních věcí.

Na trhu je totiž velké množství agentur, ale ne na všechny je spolehnutí.

„Sama mám pár nepříjemných zkušeností, s jednou z nejznámějších agentur u nás. Moje nespokojenost s agenturou pramenila z neplnění smlouvy ze strany mého zaměstnavatele. Potíže nastaly už v den mého příjezdu, kdy jsem měla se zaměstnavatelem dohodu, že mě personál vyzvedne na autobusové zastávce, protože do hotelu nebyl žádný jiný spoj. Na dohodnutém místě ale nikdo nečekal  a po telefonátu do hotelu mi bylo stroze oznámeno, že na mě nemají čas a že se mám dopravit do hotelu sama taxíkem. Bohužel v oné vesničce je potkat taxi zázrak, takže jsem se do hotelu dostala až o dvě hodiny později,“ říká Zuzana (20), která si zahraniční zkušenost odvezla letos ze španělského Alicante. „Musela jsem do práce i když jsem onemocněla a ani přesčasy mi nikdo neproplatil,“ dodává Zuzana zklamaně.

Tyto případy by měla v zahraničí řešit právě agentura, měla by vás zastupovat a bránit.

Kdy začít s vyřizováním

Pokud jste se rozhodli jet přes agenturu, nejlepší je začít s ní spolupracovat minimálně tři měsíce před plánovaným odjezdem. Proces, kdy agentura „hledá práci“, chvíli trvá. Čím dřív začnete, tím větší máte možnost výběru mezi nabídkami prací, které vám agentura navrhne. Je dobré si dopředu nachystat strukturovaný životopis s fotografií, motivační dopis a reference svých předchozích zaměstnavatelů v cizích jazycích, vždy podle hlavního jazyku oblasti, kam jedete.

Jedete-li sami bez agentury a práci si budete shánět přes internet, stačí začít později (zhruba měsíc dopředu). V tomto případě se však lehce může stát, že osoba, s kterou jste přes internet komunikovali, nedodrží své slovo a zamluvené pracovní místo obsadí někým jiným. Je dobré si nechat zadní vrátka a předem si zjistit adresu nejbližších penzionů či hostelů od místa, kam jedete. Při případném neúspěchu aspoň nebudete spát na ulici.

Práci lze shánět i s životopisem v ruce bar po baru. Nezapomeňte si pár kopií ještě před odjezdem vytisknout. Pokud budete na místě čtrnáct dní až týden před sezónou, práci byste měli sehnat bez problémů. Kupte si telefonní kartu s místním číslem, aby se vám mohli potenciální zaměstnavatelé ozvat. Pozor na zablokované telefony, před cestou je vhodné se ujistit, že váš telefon cizí sim kartu přijme.

Jaký druh práce

V letní sezóně hotely potřebují spoustu nových pracovníků. Zaměstnávání cizinců jim vyhovuje, protože pracují za menší mzdu a po sezóně, kdy už není tolik práce, zase bez problémů odjedou. Mezi nejžádanější profese patří servírka, kuchařka a pokojská. Někdy hotel shání i plavčíka.

Jestliže vám agentura nesežene práci podle vámi zvolených požadavků do určitého termínu, máte většinou nárok na vrácení peněz. Nabídku lze i odmítnout, maximálně však třikrát, podmínky se ovšem liší podle konkrétní agentury, před podepsáním smlouvy si vše určitě zjistěte.

Legální práce nebo nelegální práce

Pro práci na Ibize, Mallorce, Menorce a Maltě nepotřebují čeští občané vízum, pouze pracovní povolení. Toto povolení dostanete automaticky od zaměstnavatele s uzavřením pracovní smlouvy. Pozor na to co podepisujete!

Některé agentury nabízejí praxi místo práce. Při praxi zaměstnavatel neplatí sociální ani zdravotní pojištění, naopak uchazeč o praxi si musí doplatit zahraniční připojištění, což v případě klasického pracovního poměru není podmínkou.

Mzda u praxe se pohybuje od 200 do 500 euro. Je to pod úrovní životního minima a zaměstnavatel by měl ze zákona poskytnout ubytovaní a stravu zdarma. Nečekejte žádný přepych. „Ubytování v malých nevybavených pokojíčcích s mizernými hygienickými podmínkami, strava pro zaměstnance jen to, co zbylo,“ vzpomíná Zuzana.

Se smlouvou si dejte na čas, nechte si přeložit úplně všechno, i to, co je napsané nejdrobnějším písmem úplně dole. Dejte pozor, abyste se dobrovolně nevzdali spropitného, na které máte právo a které se rozděluje většinou každý týden mezi zaměstnance.

Běžný měsíční plat zaměstnance se pohybuje kolem 600 – 1500 euro. Výše platu, který budete pobírat, musí být uveden ve smlouvě. Pokud si práci seženete sami a nepodepíšete se zaměstnavatelem žádnou smlouvu, pracujete nelegálně!

Pro sepsání smlouvy musíte mít ve Španělsku přidělené N.I.E = número de identificación de extranjero (podrobnosti viz článek Studium v zahraničí: Španělsko). Stojí za to si toto číslo pořídit, už vám zůstává i na další sezóny a odpracované hodiny v zahraničí se vám budou uznávat při výpočtu důchodu.

Délka pobytu

Práce sehnaná přes agenturu může trvat od jednoho týdne až do tří měsíců, ale jako minimální délku pobytu se doporučuje jeden měsíc. Pokud si budete práci hledat sami, ve většině případů se setkáte s požadavkem minimálně jednoho měsíce, častěji dvou měsíců práce. Pracovní doba běžně bývá 40 hodin týdně.

Občas se najde i možnost pracovat s tzv. hotario partido což znamená půlená pracovní doba. Lze začít třeba v deset ráno, pracovat do tří a v sedm večer se do práce vrátit. V létě je skutečně hodně práce a pokud si vyberete špatně, nebo nebudete hájit svá práva, možná se ani nestihnete podívat k moři. Budete-li pracovat v hotelu, restauraci či baru, připravte se na to, že když všichni budou mít volno (siestu), vy budete mít o to víc práce.

Cena za zprostředkování

Agentury si většinou žádají za své služby od 5 000 – 9 000kč, některé agentury jsou placené budoucím zaměstnavatelem. Stejné je to s letenkou – záleží na tom, jakou agenturu si vyberete a kam jedete. Při pronájmu vlastního bydlení se vyplatí sehnat si kamarádky – celý byt vyjde levněji. Ceny jsou však velmi individuální.

Když nejste spokojeni

Jakmile už jste v zahraničí a máte jakýkoliv problém (nechtějí vám zaplatit mzdu, musíte pracovat přesčasy nebo cokoliv jiného), stačí se obrátit na zahraniční pobočku vaší agentury. Často stačí jen pohrozit svému zaměstnavateli, že si na něj postěžujete u své agentury. Můžete se spojit i s ambasádou, pokud je to zapotřebí.

Na nepracující agenturu většinou funguje jednoduchý fígl – a to jsou rodiče. Rozzuření rodiče volající do agentury mají mnohem větší účinnost než vy – bezradní v zahraničí.

Důležité upozornění

Vědí to všichni, ale i tak to občas někdo neprozřetelně udělá: Nikdy nedávejte pas z ruky, ale nikdy! Udělejte si třeba barevnou kopii stejného formátu a tu můžete půjčit, ale pravý pas nikdy.

 

 

Důležité odkazy:

České velvyslanectví v Madridu

Informační portál EU pro mládež

Hledání práce či bydlení na Mallorce

Nabídka práce ve Španělsku

Inzeráty s nabídkou práce

Publikujte svou nabídku práce

Přidat komentář