Jak se studuje na Islandu

V prvním díle článku Island: unikátní studium v unikátní zemi jste se mohli dozvědět, které cesty vás ke studiu na Islandu dovedou a podrobněji se seznámit s tím, jak postupovat při podání žádosti o studijní grant u NAEP. Předpokládám, že tuto část nyní máte úspěšně za sebou, či na ní usilovně pracujete a rádi byste se dozvěděli, co na vás při studiu v této zemi čeká a jak se nejlépe připravit.

První krůčky na Islandu

Nenechte se odradit deštěm a ošklivým počasím, není namířené proti vám, zkrátka tam tak nějak je samo od sebe a nemyslí to osobně.

Většina škol má opravdu propracovaný, často několikadenní, orientační program a velice svědomitě se o vás postará po stránce informací o studiu a s ním spojené byrokracie. Určitě za všech okolností dorazte na informační den. Na Reykjavik University trvala orientace dokonce tři dny, během kterých nám zařídili všechny dokumenty, představili nabídku kurzů, nechali nás upravit si rozvrhy a pozvali nás na pizzu a tradiční místní speciality.

Sami se naopak většinou musíte ubytovat, a proto si řádně nastudujte jak a kde a napište si všechna potřebná telefonní čísla. Někdy škola nabízí i při cestě do hostelu pomoc od buddyho, ale je lepší na něj nespoléhat, protože na vás může vyjít někdo zapomnětlivý.

Sami si musíte zajistit kennitalu,  jakousi obdobu našeho rodného čísla. Bez ní jste na ostrově vzduch a nemůžete prakticky nic (koupit si telefon, založit účet v bance, půjčit knihu v knihovně, získat tramvajenku, pracovat atd.). Na úřad se musíte dostavit osobně, avšak samotné potvrzení o přiděleném čísle přijde do školy. Pokud s sebou máte potvrzení o přijetí a potvrzení o přidělení grantu (a to byste měli), můžete na úřad vyrazit první den, stačí vám tyto dokumenty a pas.

Pořiďte si zdejší simku, případně telefon. Za zmínku a doporučení stojí dva menší operátoři Tal a Nova, kteří umožňují volat ve vlastní síti zadarmo i s předplacenou kartou. Zjistěte si, co mají kamarádi. Tal je levnější a stačí vám obyčejný telefon, pro Novu potřebujete 3G telefon. Na volání do Čech se však stále vyplatí Skype.

Bydlení v Reykjavíku

Ač některé univerzity nabízejí koleje, většina studentů však nakonec skončí v privátním ubytování, které vychází levněji. Se získáváním ubytování vám může pomoci škola. Pokud však jedete studovat na rok, vyplatí se požádat školu o ubytování jen do začátku a hledat až na místě, většinou si polepšíte.

Orientační ceny bydlení v roce 2008:

  • 35 000 ISK zaplatíte za velice obyčejný pokoj v hostelu (společné sociální zařízení)
  • 45 000 až 50 000 ISK zaplatíte za rozumně vybavený pokoj v lepším hostelu pro jednu až dvě osoby
  • Od 45 000 ISK lze sehnat studio – garsonku (to vám však škola nezařídí, musíte hledat sami až na místě)
  • na 80 000 ISK začíná nájem obyčejného dvoupokojového bytu

Od cca 100 000 pořídíte třípokojový byt. Hodně záleží na vybavení, moderní byty s nábytkem v nových domech mohou být mnohem dražší.

Většina hostelů jsou ve skutečnosti větší byty pronajímané několika studentům najednou. Uklízet si musíte sami, což ze začátku vede k problémům. Někteří majitelé hostelů chtějí peníze v hotovosti, včas se s nimi domluvte a peníze případně vyzvedněte již v bankomatu na letišti.

S hledáním na vlastní pěst lze jen obtížně začít z Čech, nejlepší je vzít si místní noviny a mrknout se do řádkové inzerce. Na internetu a v angličtině se nachází především bydlení pro turisty, které se cenově pohybuje úplně jinde. Vyhněte se hostelu Egilsborg, nabízí extrémně špatný poměr cena/výkon.

Hlavní chod: Studium na islandský způsob

Co se školství týče, začnu stručným faktem ze statistické ročenky – výdaje na školství v poměru k HDP: 8,5 %. Toto číslo hovoří za vše; Island má jeden z nejvyšších HDP na hlavu a výdaje na studium představují prakticky dvojnásobek českých. Vzdělání tu je prioritou a všichni se podle toho chovají.

Pro své semestrální studium v oboru managementu jsem si vybral Reykjavik University, největší místní soukromou vysokou školu a druhou největší školu na Islandu. Zkušenost z jiných škol se může samozřejmě v detailech lišit, avšak podle vyprávění ostatních hlavní stavební kameny zůstávají stejné.

Studentovi ukovanému českými podmínkami by vstup na zdejší univerzitní půdu mohl způsobit těžký šok, a proto se dobře připravte. Nečekejte zamračené nekooperativní ježibaby na studijním otočené k lesu čelem a studentovi zády, profesory zamčené za devatero dveřmi a devatero chodbami bez zájmu jakkoliv se s vámi bavit nebo školní vybavení vypadající jako zapůjčené z Národního technického muzea.

Ze všech činů i detailů vám bude okamžitě jasně patrné, že univerzita tady existuje pro studenty; proto aby jim nabídla vědomosti, které uplatní ve svém životě. Naprostá většina zdejších profesorů má zkušenosti s výukou v zahraničí, většinu odborných předmětů vyučují lidé, kteří se podobnou tématikou zabývají i v praxi. Tam kde místní odborníci nestačí, neváhá škola pozvat profesory z ciziny.

Sám jsem absolvoval čtyři předměty (každý za 7 ECTS). Stručně vám popíši dva z nich.
Předmět „Portfolio Management“ neměl přednášky a cvičení pravidelně, naopak přibližně jednou za tři týdny přiletěl profesor z Boston University a potom následovaly 3 dny tvrdé a intenzivní výuky a mnohdy celonočních příprav zakončené prezentacemi v sobotu. Zkoušku jsme následně skládali sami, doma, bez dozoru a přes víkend. Nesměli jsme se radit mezi sebou a používat internet. Jedinou kontrolou nám ovšem bylo vlastní svědomí, nikoho nenapadlo, že by někdo mohl podvádět, pokud podepíše, že bude respektovat pravidla. 

Na předmět „Business Ideas and Design“, který byl o tom, jak přetavit novou myšlenku v úspěšnou firmu a posléze peníze, přilétal každý pátek z Londýna člověk „z praxe“. Střední školu sice nedokončil, ale zato stál u zrodu dvou islandských mobilních operátorů, založil druhou největší islandskou softwarovou firmu, tři telekomunikační firmy ve Skandinávii a další dvě ve Velké Británii.

To, že se v každé třídě našlo několik starších lidí, které na konkrétní „přednášku“ z firemní kanceláře vyslal zaměstnavatel jen zdůrazňuje fakt, že to co se zde ve škole nabízí jsou vědomosti, které žijí, které člověk uplatní. Fakulta dále pravidelně organizovala speciální aktivity pro studenty, většinou se jednalo o formální i neformální setkání s lidmi z praxe nejen islandské. Fantazii se však meze nekladou, například na zahájení jednoho z kurzů nám uspořádali koktejlovou párty na lodi s živou hudbou. Zkrátka studium zde je o něčem (úplně) jiném.

Příloha: Volný čas na noční způsob a pikantní příroda

Přírodu na ostrově lze jen stěží popsat slovy, jedná se o scenerie, které si člověk uvyklý naší kotlině téměř nedovede představit. Ostře řezané hrany temných psychedelických útvarů černé lávy kontrastují se žlutočervenou hlínou, strakatými mechy, žlutí trávy, bělobou ledovců a temnou mořskou modrou. Krajina působí opravdu úchvatně, surreálně, neobvykle a snově … Pokud neprší a není mlha. Popis by vydal na nejednu knihu, a proto vás raději odkáži na obrázky.

Krásná krajina ostrova láká k prozkoumávání v každé volné chvíli. Bohužel mimo sezónu se člověk jen obtížně objede bez automobilu. Stopovat lze, ale do mnoha koutů ostrova místní zkrátka vůbec nejezdí, protože tam, na rozdíl od turistů, nevidí nic zajímavého. Výměnní studenti většinou sami spontánně organizují různé výlety, při kterých se cena vozu rozloží mezi více lidí a stává se přijatelnou. Další výlety organizují univerzity, studentské organizace a mezinárodní kancelář.

K pronájmu vozu potřebujete řidičský průkaz, průkaz totožnosti a embosovanou kreditní kartu s dostatečným limitem (rezervují si na ní kauci). Relativně dobré služby za rozumnou cenu nabízí někteří lokální provozovatelé, kteří občas vyjdou levněji než nadnárodní provozovatelé, ceny je třeba hlídat, vše je na internetu.

Mnoho tipů na výlety lze získat z různých nabídek cestovních kanceláří – na jimi vybraná místa se můžete zajet podívat vlastními silami. Turistiku můžete doplnit nebo spojit s jízdou na islandském koni, který je nesmírně klidný a přátelský (po ježdění můžete zakousnout koňský steak, pokud na to budete mít srdce). Přes léto je možné pomáhat na farmě a koňů si užít do sytosti.

Zájemci mohou víkendy trávit na bujarých párty, trvajících až do pozdních ranních hodin. Mnohdy se v klubech začíná až o půlnoci a končí v osm ráno. Ceny alkoholu v hospodách a barech jsou však astronomické, odpovídají českým cenám s jednou nulou navíc (pivo 150 Kč, panák 300 Kč) a Čech se bez slušné brigády v místě nemá šanci opít. Škola a její studentská organizace pořádají další rozličné akce, většina z nich často zahrnuje možnost získat alkohol za rozumné ceny nebo zdarma, a proto je na nich nával.

Samotný Reykjavík je snadné prozkoumávat na vlastní pěst, papírových průvodců zdarma všude nabízejí mnoho a jejich kvalita je mnohdy překvapující. Mnoho muzeí je úplně zdarma nebo má volné dny.
Většina vládních budov je přístupná veřejnosti, stačí přijít ve správnou dobu a najít správný vchod.

Islanďané jsou velice zdvořilí a pokud vchod na poprvé netrefíte, vyhodí vás velice jemně a rádi vám řeknou, kdy budete vítáni. Do parlamentu se smí téměř kdykoliv, ale většinou se tam nic neděje.

Samotnou položkou jsou termální bazény, po kterých se mi velice stýská. Určitě se vyplatí pořídit si kartu na 10 vstupů (pozor, v Reykjavíku platí na všechny bazény, v přilehlých městech pouze lokálně), kdy pak jeden neomezený vstup vyjde na cca 30 – 40 Kč. Voda je velice teplá, málo chlorovaná a poležení v kádi s horkou vodou vyžene z těla poslední zbytky zimy. Většina bazénů navíc nabízí vířivky, masážní vodopády, sauny, parní lázně a podobné.

Díky nízké ceně tepla vychází levněji bazén stále vyhřívat, než kolem něj stavět budovu, a proto je většina plováren na Islandu venkovních – člověk si může vyzkoušet i tanec v dešti.  Snadno odlišíte zahraniční návštěvníky od místních, ti i za husté sněhové vánice kráčejí od šatny k bazénu rozvážným krokem.

Související odkazy

Závěrečná zpráva autora článku
Závěrečné zprávy studentů vyslaných NAEP
Předmět Business Ideas and Design
O Reykjavíku

První díl článku o studiu na Islandu – Island: unikátní studium v unikátní zemi

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář