Studium v Německu: Bydlení

Na předchozí článek o vysokých školách v Německu navazujeme informacemi o tom, kde lze při studiu bydlet, jak a za kolik a co je k tomu vlastně nutné.

1) ubytování

Informace o ubytování poskytují internetové stránky německých vysokých škol v rubrice Studentenwerk organizace Studentenwerk (německá obdoba Správy kolejí a menz) na svých stránkách www.studentenwerke.de. Studenti mají tyto možnosti ubytování:

Kolej (Studentenwohnheim)

Pozor na dlouhé čekací lhůty, je potřeba se přihlásit dopředu. Informace o kolejích, volných pokojích a podání přihlášky poskytuje organizace Studentenwerk.

Společný byt (Wohngemeinschaft)

Tato forma bydlení je v Německu velmi oblíbená. Dobré adresy na hledání společných bytů jsou:
www.wg-suchmaschine.de
www.mitwohnzentrale.de
www.homecompany.de
www.studenten-wg.de
www.studenten-wohnung.de

Inzeráty s nabídkami jsou k dispozici v univerzitním kampusu, kde vždy někdo hledá spolubydlícího.

Podnájem (Untermiete) nebo nájem (Miete)

Výdaje za ubytování se pohybují od cca. 110 eur do cca. 350 eur a více. Obecně platí, že se ceny liší ve velkých a menších městech a také v bývalém východním a západním Německu. Města jako Hamburk, Frankfurt nad Mohanem a Mnichov patří k nejdražším městům v Německu, naopak Berlín je překvapivě levný.

2) Policejní přihláška

Od vstupu ČR do Evropské unie není potřeba vízum. Občané EU mají povinnost se po uzavření nájemní smlouvy policejně nahlásit buď u městského úřadu (Bürgeramt, Bürgerbüro) anebo na radnici na oddělení evidence obyvatel (Einwohnermeldeamt). K přihlášení je potřeba:

  • cestovní pas
  • doklad o zapsání na vysoké škole v Německu
  • doklad o zdravotním pojištění (evropský průkaz české pojišťovny nebo průkaz německé pojišťovny)
  • doklad o finančním zabezpečení (stipendium) – nevyžadovám vždy
  • nájemní smlouva.

Na městkém úřadu jim bude vystaveno potvrzení o policejním přihlášení (Anmeldebestätigung, Meldebestätigung), které je třeba mít stále při sobě. Je nutné pro přihlášení do knihovny, založení bankovního účtu atd.
  
Podle zákona není pro občané EU už potřeba tzv. potvrzení o právu na pobyt (Bescheinigung über Aufenthaltsrecht), které se vystaví na cizineckém úřadě (Ausländeramt). V některých městech se toto potvrzení ale stále ještě vyžaduje. Pro udělení potvrzení o právu na pobyt se předkládá potvrzení o policejním přihlášení a podklady nutné pro policejní přihlášení (viz výše).

Související odkazy:

Předchozí článek Studium v Německu: Vysoké školy

Rubrika Studium v německy mluvících zemích na portále "vše o němčině": Němčina Online.

Text byl publikován s laskavým svolením organizace DAAD IC Praha.

Přidat komentář