Výuka jazyků a podcast

Fenomén podcast přímo vybízí k využití při výuce cizích jazyků. Jedná se o speciální internetové stránky, na kterých jsou umístěny zvukové záznamy se záznamy konverzace, čtením nejrůznějších komentářů nebo deníkových poznámek.

Zvukové soubory na stránkách věnovaných podcastu je možné snadno "stáhnout" a přehrát v běžném přehrávači na počítači nebo MP3 přehrávači. Právě od slavného přehrávače iPod firmy Apple získal fenomén podcast svůj název, k přehrávání těchto souborů se však hodí jakýkoliv MP3 přehrávač.

Výhodou podcastu je skutečnost, že zvukové soubory je možné na internet velmi snadno umístit a na druhé straně bez potíží stáhnout a přehrát si až tehdy, když se vám to hodí, kdy na to máte chuť a volný čas. Na internetu funguje obrovské množství stránek, které se na podcast zaměřují. Stejně jako jsou blogy různé kvality, je obdobně "nevyvážená" i kvalita stránek zabývajících se podcastem.

Typy podcastů

Internetová encyklopedie Wikipedia označuje za běžný způsob podcastu příspěvky, které jejich autor sám celé namluvil a převedl do MP3. Záznam mluveného slova může být doprovázen hudbou. Podcast také může namlouvat profesionální moderátor.

Méně běžným způsobem je podcast využívající automatické čtečky, která psaný zápisek automaticky předčítá či převádí do zvukové podoby. Hlasovou čtečku si uživatel nainstaluje na svůj počítač a používá na webech, které navštěvuje. Třetím způsobem je převádění textových příspěvků do zvukového formátu pomocí softwaru.

S určitým nadhledem hodnotí podcast odborník na internet Jiří Hlavenka: "Domnívám se, že podcasting vytváří výrazněji nový fenomén než blogging, protože blogy (vlastně „internetové stránky“) jsou zde s námi už deset let, jen se jim neříkalo blogy a dávno jsme si na ně zvykli, ale bloggerské rádio (podcast) se řítí na svět rozhlasu jako neřízená střela… Zmiňme ještě, že podcast dodržuje poctivě základní přednost internetu, a to, že si ‚stáhnu, kdy chci, poslouchám, kdy chci‘."

The Word Nerds

Příkladem podcastového projektu zaměřeného na výuku angličtiny může být The Word Nerds (http://thewordnerds.org). Je to týdenní podcast zabývající se slovní zásobou, idiomy a etymologií slov. Autory jsou Dave Shepherd, Howard Shepherd a Howard Chang, středoškolští učitelé z města Washington a jeho okolí.

Každý z jednotlivých týdenních podcastů zde má dané téma, např. Barvy nebo Jazyk flirtování, v jeho rámci pak autoři rozebírají, která slova či slovní spojení jak a proč se používají. Některé jevy dále probírají z obecnějšího lingvistického hlediska, nebo přidávají své vlastní zkušenosti. Součástí podcastu jsou i písničky a pravidelná rubrika Rude Word of the Week. Je vhodný pro pokročilejší studenty angličtiny. Parametry jednotlivých epizod: typ MP3, stereo, délka kolem 35 min., velikost přibližně 25 MB.

Další projekty

Englishcaster – podcastové lekce pro zájemce o angličtinu. Jednotlivé příspěvky jsou hodnoceny uživateli stránek. www.englishcaster.com

Podcasting Deutsche Welle – lekce němčiny s využitím zvukového archivu uvedené rozhlasové stanice. www.dw-world.de/dw/0,2142,9541,00.html

Podcast.net – Podcast zaměřený na výuku jazyků. Příspěvky pro studenty a učitele jazyků zaměřené na francouzštinu, němčinu a španělštinu. www.podcast.net/show/8715

The Education Podcast Network – Rozsáhlá sbírka zvukových souborů zaměřených na různé úrovně angličtiny. Příspěvky jsou využitelné nejen při výuce obecné angličtiny, ale díky různé specializaci autorů pokrývají také řadu odborných témat. http://epnweb.org

Language Learning Podcast – odkazy na několik podcastových projektů zaměřených na výuku různých jazyků, mj. angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny, japonštiny a čínštiny.
www.word2word.com/podad.html

Při psaní článku jsme využili informací z projektu Wikipedia.

Své dotazy a připomínky k tématu posílejte na adresu: redakce@jazyky.com

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář