„Učit mě baví“

Rozhovor tohoto týdne proběhl s Jaroslavem Suchým, zakladatelem a jednatelem jazykové školy A School. Brněnská jazyková škola s karetním srdcovým esem ve znaku má zakladatele, pro kterého je učení „srdeční záležitost“.

 

Kdy, kým, jak a proč byla vaše jazyková škola založena?
Založil jsem ji před třemi lety, už dlouho předtím jsem toužil po vlastní jazykové škole.

Proč?
No, protože učit je asi ta jediná věc, kterou myslím umím opravdu dobře. Předtím jsem pracoval v několika jazykových školách a tak je pochopitelné, že jsem zatoužil po vlastní.

Jak jste se dostal k výuce jazyků? Studoval jste?
Ano, tady v Brně na Filozofické fakultě jsem studoval angličtinu. A když jsem ve druháku potřeboval peníze, vzal jsem záskok na střední zdravotnické škole. Sice jsem byl bez jakékoliv pedagogické průpravy a pracoval jsem tam za 25 korun na hodinu hrubého :-), ale začalo mě to neskutečně bavit. Pak už jsem měl jasno – že chci učit. Dodělal jsem si tedy při škole veškeré možné pedagogické vzdělání a po škole hned nastoupil jako učitel.

Učíte i dnes ve vlastní škole?
Ano, stále si snažím udržet nějaké množství hodin, i když je to náročné. Ale hlavně učím na Pedagogické fakultě.

Kolik jazyků ovládáte?
Angličtinu a ruštinu.

Máte nějaké heslo, společný cíl či motto vaší firmy?
Motto zatím vymýšlíme vždy jen na propagační materiály, ale nedávno jsem listoval knihou o Tomáši Baťovi, kde se píše, že dobrý obchod znamená, že obě strany odcházejí bohatší. Tím se snažím celý svůj život řídit a myslím, že by to mohlo vystihovat o co se snažíme – aby naši studenti odcházeli bohatší.

Proč se vaše jazyková škola jmenuje A SCHOOL? Kdo ji tak pojmenoval?
Pojmenoval jsem ji tak já. Nejdříve to bylo spíše z pragmatických obchodních důvodů, aby naše škola byla mezi prvními v seznamu. Zároveň je ale v tomto názvu mnoho jiných významů, hlavně na něj může být nahlíženo jako na slovní hříčku, při výslovnosti Ace School – ace jako eso. Od toho se odvíjí celý náš design, podoba stránek apod. A tak si myslím, že to nebyla špatná volba.

Máte nějakou shrnující metodiku výuky jazyků?
Ano, komunikativní přístup.

Zajímáte se o moderní výukové metody?
Moderní metody samozřejmě sledujeme.

Uvádíte je do praxe nebo čekáte na jejich ověření jinými?
Vybíráme si ty použitelné, ty zajímavé a přínosné. Nedávno jsem například absolvoval kurz Prázdninové školy Lipnice – Intertouch. Byl založený na zážitkové pedagogice. Kromě hlubokých zážitků a nových zkušeností mám k dispozici více než tři strany poznámek, které hodlám v následujícím školním roce využít při výuce.
Také se hodně účastním různých konferencí. V tom případě se snažím podporovat, ať už finančně nebo organizačně, účast našich lektorů.

Jak rozdělujete výuku mezi české lektory a rodilé mluvčí?
Řídíme se přáním klienta, ale většinou to vychází asi tak 50 na 50. Jsem ale rád, že pokud našemu českému lektorovi řeknu, že nikdo nesmí poznat, že je Čech, ručím vám za to, že to nepoznáte. Za takové lidi jsem vděčný a velmi si jich vážím.

Jak a podle čeho vybíráte lektory pro vaši JŠ?
Vzhledem k tomu, že na Pedagogické fakultě učím metodiku – tedy jak učit, mám možnost si je touto cestou vybrat.
U člověka, kterého neznám osobně se nejdříve ptám na doporučení ostatních, na které hodně dám. Druhým hlediskem je pohovor a samozřejmě žádáme o demo hodinu. Tuto první demo hodinu sleduje většinou někdo jiný než já, aby byly dva nestranné pohledy, víc očí přeci jenom víc vidí.

Kolik lidí tvoří váš „team“?
Většinou se to pohybuje okolo 25 lidí.

Zajímá vás názor vašich absolventů? Jak ho zjišťujete? Řídíte se jím?
Samozřejmě nás zajímá. Zjišťujeme ho pomocí dotazníků, je to jednoduché ale účinné.

S jakou svou konkurencí byste chtěli být srovnáváni? (takový váš vzor)
Zaprvé jsem velmi vděčný za naše partnerství s Caledonian School. Dále komunikujeme hlavně se školami P.A.R.K., ILC, a s Jazykovou školou při Filozofické fakultě, které rovněž považuji za velmi kvalitní.

Co vás činí mezi jinými školami výjimečnými?
Rozhodně jsou to naši lektoři.

Jakým směrem plánujete budoucí rozvoj školy?
Chtěli bychom se rozvíjet raději pomalu, ale kvalitně.

Jakou máte pro své studenty novinku, aktualitu apod.?
No, největší novinkou je asi naše stěhování do větších a komfortnějších prostor na Obilném trhu. Dnes si naši studenti kávu musí vařit tak říkajíc na kolenech, tam už ale budou mít k dispozici kuchyňku :-). A také budeme blíže do centra.

Máte také co říci našim čtenářům? Napište nám: redakce@jazyky.com

 

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazyková škola

Jazyková škola Praha

Jazyková škola Brno

Jazyková škola Ostrava

Přidat komentář