Práce a studium v zahraničí

Láká vás studium v zahraničí a neznáte žádný jiný program než Erasmus? Nebo vás studium v zahraničí moc nezajímá, ale rádi byste spolupracovali na některém mezinárodním projektu? Jak si najít práci v zahraničí pomocí internetu? Přinášíme vám seznam nejrůznějších českých i mezinárodních portálů, které vám ukáží, jak si najít práci a na co si dát pozor při studiu.

Práce a studium v zahraničí – kde hledat na internetu?

Ploteus – portál Evropské komise pro informace o studiu v Evropě. Najdete zde také info o celoživotním vzdělání a možnostech odborné přípravy. Na stránkách nechybí užitečné odkazy na nejrůznější vzdělávací instituce, školy a kurzy po celé Evropě. Autoři pamatovali i na sekci s praktickými informacemi o pobytu v zahraničí.

Vyhledávání na portálu je velmi intuitivní a sofistikované, lze jej omezit jazykově či geograficky. V části o studiu v zahraničí si lze vybrat předmět studia, což umožňuje zacílené hledání konkrétních informací.  Portál je češtině, je však třeba počítat s tím, že jednotlivé odkazy daných zemí jsou v národních jazycích příp. v angličtině.

 

NAEP – Národní agentura pro evropské vzdělávací programy je součástí Domu zahraničních služeb MŠMT a má na starosti koordinaci vzdělávacích programů pro mezinárodní spolupráci.

NAEP shromažďuje informace o vzdělávacích programech Evropské unie. K mezinárodní aktivitám poskytuje informační a konzultační služby. Nedílnou součástí je i organizace seminářů a konferencí. Na stránkách naleznete i nejrůznější informační materiály. Stránky jsou v českém jazyce.

 

Nazkušenou.cz – Informační stránka o studiu a práci v zahraničí shrnuje informace o různých studijních programech v zahraničí. Web poradí i v oblasti běžných dotazů, které se týkají motivačních dopisů, jazykového vzdělávání či zdravotního pojištění pro cestu do cizí země.

Užitečné budou i vlastní zkušenosti těch, kteří již v minulosti do zahraničí vycestovali a podělili se o své zážitky. Když nic jiného, tak si aspoň příjemně můžete počíst o tom, jaká je „legrace“ s vyřizováním veškeré dokumentace. Portál je vytvářen v češtině.

ICM – Informační centrum pro mládež je portál, kteří ocení zejména mladší ročníky při hledání nejrůznějších informací. Tato stránka je podobně jako NAEP součástí MŠMT a není zaměřena pouze na studium či práci v zahraničí.

Užitečné mohou být zejména elektronické brožury o Práci v zahraničí a Studiu v zahraničí. Výhodou je i síť kamenných regionálních center po ČR, což umožňuje osobní konzultace při řešení problémů.  V brožurách najdete i spoustu www stránek, které vám mohou usnadnit samostatné hledání studia a v zahraničí. Celé stránky jsou napsány v češtině.

Infomobil je anglicky psaný web, který je dobrým začátkem pro hledání stručných informací. Stránky jsou zaměřeny na poradenství pro mladé lidi. Po výběru konkrétní země si můžete zvolit oblast, která vás zajímá od informací o bydlení a dopravě po užitečné texty o tom, kde je možné hledat práci či možnostech studia a v dané zemi.

Najdete zde i nejrůznější užitečné odkazy, které vám přijdou vhod např. v případě, že onemocníte, budete okradeni či si prostě chcete zjistit, jaký je běžný život domorodců ve státě.

Eurodesk je organizace spolupracující s ICM. Tato evropská informační síť pro mládež kromě studia a práce v zahraničí přehledným způsobem sumarizuje i informace o dobrovolnické práci v zahraničí. Nedílnou součástí jsou i informace o Evropské unii a evropských programech pro mladé a také ty, kteří s mládeží pracují.

 

 

Pro přehled studia v Německu vám poslouží Příručka studiem v Německu.

Znáte ještě nějaké informační nezávislé portály, které informují o možnostech práce a studia a zahraničí? Dejte nám vědět na redakce@jazyky.com

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

 

 

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář