Pozor na pracovní nabídky v Norsku

V poslední době se množí případy, kdy různé inzeráty nebo i cílené maily nabízejí práci v severských státech, nejčastěji v Norsku na ropných plošinách. Jak najít práci na severu Evropy a nenaletět?

Dostanete-li jakoukoliv nabídku na práci, nikdo vám příliš nepomůže s radou, zda jde o podvod či ne. Zcela jasné jsou případy, kterých naleznete hodně i na českém Internetu. Máte poslat nepříliš velké peníze tam a tam (většinou jde o nějaký poštovní box či anonymní konto), obratem prý dostanete brožurku s informacemi. V lepším případě nedostanete nic. V horším vám přijde kus xeroxovaného papíru, ze kterého se dozvíte v podstatě jen to, co je v tomto článku. V nejhorším případě dostanete kontakt do v zahraničí, tam musíte poslat pár stovek dolarů – a tím to většinou skončí. Tak tímto se vůbec nezabývejte.

Ověřujte si informace u zaměstnavatele nebo na velvyslanectví

Bude-li vám někdo tvrdit, že takovýmto způsobem dosáhl kýženého cíle, moc mu nevěřte. Hlavně si vše ověřte. Hledejte internetové stránky dotyčné firmy, která vám nabízí služby zprostředkování. Budou-li nějaké „divné“, psané pouze špatnou češtinou nebo nebudou funkční, raději do toho nechoďte. Ověřte si, zda ta firma existuje, jestli jsou na ní někde reference. Napsali nám z jedné norské agentury, že začínají, nic nemají, hlavně peníze, ale že všechno seženou a zařídí. Možná ano, to už je na vás, jestli jim uvěříte.

Je třeba používat hlavu a vlastní rozum. Proč by třeba měla Čechům zprostředkovávat norskou práci zrovna kanadská firma? A ještě k tomu za spoustu dolarů. Proč by měl člověk předem platit za informace, které se dají bez problémů najít na Internetu? Proč chodit ke kováříčkovi, když můžeme jít ke kováři.

Chtěli bychom vám poradit, jak nenarazit. Není to složité. Každé velvyslanectví severských států má na svých internetových stránkách pokyny, co je třeba udělat, když chcete sehnat zaměstnání v dané zemi. Přehled internetových kontaktů naleznete i na stránkách Ministerstva zahraničí ČR nebo na úvodní stránce Severských listů po pravé straně. Připadnou-li vám tyto požadavky moc přísné a komplikované a bude-li vám někdo jiný říkat, že to umí jednodušeji, legálněji a bez problémů, nemáte moc důvodů mu věřit.

Praktické rady

Ve všeobecnosti se dá říci, že si nejprve musíte sehnat práci, pak bydlení, pak požádat o pracovní vízum a nakonec začít pracovat. Je jedno, zda v Norsku, na Islandu či v jakémkoliv jiném státě EU. I když příslušný stát dosud neotevřel své pracovní trhy všem státům EU, stává se málokdy, že řádné žádosti nebude vyhověno.

Největší problém je sehnat práci. Hledejte ji v nějakých oficiálních zprostředkovnách práce, poradit by vám měli na českých Úřadech práce nebo na jejich norském ekvivalentu. Chcete-li pracovat v ropném průmyslu, podívejte se nejdříve na stránky největší olejářské firmy. Práci u Statoilu totiž seženete nejlépe tak, že se obrátíte přímo na Statoil. Pracovníky tam shánějí stále, především kvalifikované inženýry, znalost norštiny nebo alespoň angličtiny je bezpodmínečně nutná, nutnost absolvovat předem speciální školení v ceně jednoho či několika desítek tisíc norských korun také. Bude-li vám někdo tvrdit opak, zní to podezřele.

Užitečné odkazy

Norské databáze volných pracovních míst:
www.jobline.no
www.jobworld.no 
www.jobdirekte.no

Některá volná místa inzerovaná v největším finském deníku: www.helsinginsanomat.fi

Portál švédských služeb zaměstnanosti: www.ams.se 

Švédské job servery:
www.jobs-in-europe.net/sweden.html
www.jobline.se

Informace publikujeme se svolením www.severskelisty.cz, kde vyšla původní verze textu.

Další informace o pracovním trhu ve Skandinávii naleznete na http://portal.mpsv.cz/eures.

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář