Oblíbenost kurzů angličtiny ve Velké Británii roste. I díky levným letenkám.

Rodilí mluvčí, možnost odposlouchat přízvuk, bohatá historie země, spousta památek, ale především blízkost, nízké náklady na dopravu a tedy i relativní finanční dostupnost. To jsou hlavní důvody, proč se kurzy angličtiny ve Velké Británii stále drží na špičce popularity mezi českými studenty. A jejich oblíbenost neohrozila ani ekonomická krize, která se před pár lety prohnala Evropou.

Zhruba 50 procent studentů vyráží na kurz angličtiny do Británie kvůli současnému nebo budoucímu zaměstnání,“ říká Jaroslav Tykal z agentury Studyline, jež jazykové kurzy zprostředkovává. „Druhým nejčastějším důvodem bývá studium na škole v Británii, část studentů ale jako důvod uvádí i ‚zábavu‘.“

Anglicky se v Británii naučíte za pár týdnů

Zastřešujícím důvodem je ale vždycky touha výrazně se zlepšit v angličtině. A Velká Británie je ideální destinace. „Už za čtyři týdny jazykového kurzu uvidíte veliký pokrok,“ říkají ve Studyline. „Anglicky totiž budete muset mluvit téměř neustále, výuka angličtiny je díky tomu intenzívnější a potřebná doba ke studiu následně výrazně kratší než doma v Česku.“

Oproti předchozím rokům jsou trendem spíše kratší kurzy – do Británie studenti vyrážejí v průměru na 5 týdnů a každý týden absolvují 18 hodin výuky. Zapomeňte také na přeplněné třídy, říkají ve Studyline – průměrný počet studentů ve třídě je devět. Nejvýrazněji zastoupené jsou hlavně mladší ročníky, průměrnému českému studentovi angličtiny v Británii je 25 let, nicméně i věková skupina 30+ je zastoupena zhruba 15 % studentů.

Graf věkového rozložení studentů angličtiny v Velké Británii

Více než čtvrtina studentů angličtiny jsou středoškoláci, výrazně zastoupení jsou ale i lidé okolo pětadvaceti let věku.

Konkurence je obrovská a kvalita škol roste

Dlouhodobě největší zájem je o přípravné kurzy na mezinárodní zkoušky. A jazykové školy v Británii to dobře ví. „Dříve přípravné kurzy vypisovaly nejčastěji na jaře a na podzim. V posledních letech ale výrazně přibylo kurzů, které probíhají přes léto, kdy je o studium angličtiny v Británii díky letním prázdninám největší zájem,“ popisuje Jaroslav Tykal ze Studyline.

Konkurence je mezi britskými jazykovými školami ohromná, těží z ní ale především studenti. „Úroveň výuky je nadstandardní, stejně tak zázemí nebo nabídka volnočasových aktivit,“ říkají v agentuře Studyline. „Školy totiž dobře ví, že nejlepší reklamou, která přiláká další uchazeče o studium, je reference od spokojeného studenta.“

Ostatně právě doporučení od přátel nebo od rodiny je nejčastějším důvodem, proč si studenti volí tu kterou konkrétní jazykovou školu.

Dvě pětiny studentů daly při výběru školy na doporučení od známých a rodiny. Zhruba stejný počet jich ale dá i na doporučení od agentury.

Dvě pětiny studentů daly při výběru školy na doporučení od známých a rodiny. Zhruba stejný počet jich ale dá i na doporučení od agentury.

 

Agentury dají na zpětnou vazbu od studentů

A zpětná vazba je důležitá i pro samotné agentury, které jazykové kurzy v zahraničí zprostředkovávají. Reference od studentů jsou pro ně vodítkem, zda s danou školou dál spolupracovat, zda a jakým klientům ji doporučovat. V ideálním případě agentura zařídí pobyt v Británii, zprostředkuje kurz, pomůže s ubytováním a pak už od studenta slyší na vybranou školu jenom chválu a nemusí nic řešit.

Jaroslav Tykal dává nahlédnout, jak vypadají reference od spokojených studentů. Nemusejí být dlouhé, důležité je, že jsou maximálně pozitivní a plné nadšení. Jako třeba ta od studentky Nikoly, která strávila několik týdnů na jazykové škole Milner v Londýně:

Musím vám s potěšením oznámit, že si to tu moc užívám. Zítra už najíždím na třetí týden v Londýně – utíká to jako voda! První týden byl trošku krušný, doprava a orientace jsou náročnější než v Praze, ale teď už je to dobré! Dokonce máme i skvělé počasí, převládají tu slunečné dny. Škola je moc fajn, nedá se srovnávat s kvalitou v Barceloně, kde jsem byla před dvěma roky. Vše je profesionálnější a intenzívnější! I paní domácí je skvělá, přátelská a obětavá paní!. Co dodat, je to skvělý a ještě jednou děkuji za vaši podporu!“

Takové zprávy je pak radost číst,“ říká Jaroslav Tykal a zároveň popisuje, jak nedávná finanční krize ovlivnila nabídku jazykových škol a kurzů v Británii: „Školy teď povětšinou hlásí nárůst studentů. Svůj trh totiž otevřely zemím v Jižní Americe a Asii. Skladba studentů je tedy ještě pestřejší než byla dřív a možnost navázat přátelství s lidmi z celého světa, rozhodně není klišé.“

V Británii převažují studenti ze západní Evropy, výrazně zastoupené jsou v posledních letech ale i asijské a jihoamerické země.

V Británii převažují studenti ze západní Evropy, výrazně zastoupené jsou v posledních letech ale i asijské a jihoamerické země.

Použitá data vycházejí z článku UK diversity časopisu Study Travel Magazine.

Článek byl převzat z nazkušenou.cz

Přidat komentář