Němčina: nové zkoušky Goethe Institutu

V rámci přizpůsobování německých zkoušek Goethe Institutu byly od podzimu 2007 zavedeny 2 nové zkoušky. Goethe Zertifikat B2 a C1 plně vyhovují stupňům dle Společného evropského referenčního rámce Rady Evropy. Proč došlo ke změně a jaké jsou oba nové certifikáty?

 

Goethe Zertifikat B2 a C1

Obě nové zkoušky patří do skupiny všeobecných jazykových zkoušek pro dospělé (od 16 let). Tyto dva certifikáty nahradily původní zkoušku Zentrale Mittelstufenprüfung (ZMP) na stupni C1 dle Rady Evropy.

„ZMP měla některé části, které spadaly do stupně B2 ale jiné části svou náročností patřily pod stupeň C1“, říká Barbara Bresslau z Goethe Institutu. Tyto odlišnosti zkoušky ZMP vznikly již před lety, kdy ještě nebyla stanovena stupnice Rady Evropy, a proto později došlo k jejímu zrušení a vytvoření dvou úplně nových zkoušek.

ZMP plně nevyhovovala standardu Rady Evropy a nové certifikáty tuto chybu odstranily. Goethe Institut takto zjednodušil své zkoušky podobně jako Österreich Institut v Brně.

Současný přehled zkoušek Goethe Institutu předkládá následující tabulka (podrobnosti získáte kliknutím na příslušnou zkoušku).
 

ZKVšeobecnéPro děti a mládežProfesně orientované
A1Start Deutsch 1Fit in Deutsch 1
A2Start Deutsch 2Fit in Deutsch 2
B1Zertifikat DeutschZertifikat Deutsch für Jugendliche
B2Goethe Zertifikat B2Zertifikat Deutsch für den Beruf
C1Goethe Zertifikat C1Prüfung Wirtschaftsdeutsch
C2Zentrale Oberstufenprüfung
Kleines Deutsches Sprachdiplom
C2+Großes Deutsches Sprachdiplom

 

 

Bližší informace o dalších jazykových zkouškách nejen z němčiny najdete na stránkách www.jazykovezkousky.cz.

Zajímá vás němčina? Zkuste stránku Němčina OnLine, která má jediné téma – německý jazyk.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.