Krize při studiu jazyků

Pustili jste se do studia cizích jazyků a uvízli jste na mrtvém bodě? Dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Studium cizích jazyků je jako tenis. Nezáleží na tom, kdo zrovna vede, ale na tom, kdo vytrvá. Další dobrou zprávou je, že z každé krize vede cesta ven.

Vstupní rozhodnutí

Zcela zásadním aspektem pro úspěšné studium cizího jazyka je tzv. vstupní rozhodnutí.
Rozhodli jste studovat z vlastní iniciativy nebo jste byli donuceni svým šéfem? Jakou máte ke studiu motivaci? Pro jaké účely budete jazyk potřebovat? Jaký jste studijní typ? Potřebujete poslech, vizuální pomůcky, máte dost silnou vůli pro e-learning? Stydíte se nebo jste spíše společenský typ?

To je jenom několik málo otázek, které byste si měli sami zodpovědět, než se na vrhnete na studium. Na základě tohoto vstupního rozhodnutí byste se měli rozhodnout, která cesta je ta pravá. Jazykový kurz v Čechách, v zahraničí, e-learning, učebnice nebo CD-Rom? Nezapomeňte si vaše vstupní rozhodnutí napsat na kus papíru a dobře jej uschovejte. Až přijde krize, pomůže vám vzpomenout si, proč to vlastně všechno děláte.

Krize přichází

A je tady. Obávaná krize. Neházejte hned flintu do žita a v klidu si sestavte pozitivní a negativní stránky studia. Co převažuje? Pokud nejste schopni objektivně popsat plusy a mínusy studia, požádejte o pomoc někoho, kdo cizí jazyk již ovládá nebo kdo studuje v společně s vámi.

Zvažte, zda jste si nevzali příliš velké sousto. Každý začátečník má velké očekávání a domnívá se, že čas na studium si vždy najde. Pokud cítíte, že vaše původní představa byla příliš optimistická, udělejte si takový časový plán, aby odpovídal vašim současným možnostem a schopnostem. Jednou za čas je dobré časový plán zrevidovat. O vánocích má málokdo čas na studium. Naopak v letních měsících, kdy jsou všichni na dovolených, je zase času o něco více.

Vaše krize může pramenit i z toho, že máte pouze jeden hlavní cíl – naučit se jazyk. Než ale k tomuto cíli dojdete, bude to chvíli trvat. A jak změříte pokrok, který jste dosáhli za poslední tři měsíce? Pokud jste si při vstupním rozhodnutí nesestavili dílčí cíle, kterých při studiu chcete dosáhnout, je čas si je stanovit právě teď.

Pokud navštěvujete jazykový kurz, může se stát, že vám nevyhovuje lektor. Pak je na čase zamyslet se na tím, v čem přesně vám nevyhovuje. Pokud jste došli k závěru, že například jeho výukové metody jsou nudné, je načase požádat o nového lektora. Každá seriózní jazyková škola by vám měla vyhovět.

Mluvte o tom

Není nic horšího, než se cítit jako Don Quichote při boji s větrnými mlýny. Mluvte proto o svých problémech se studiem s každým, kdo mluví nějakým cizím jazykem a prošel tedy určitě stejnou fází krize jako vy. Nejste první ani poslední.

Pokuste se obrátit na lektora. Ideální je takový jazykový lektor, který se s vámi bude bavit nejen v rámci výuky, ale i o tom, které jsou vaše silné stránky a kde je potřeba trošku přidat.

Pokud studujte jazyk pouze prostřednictvím učebnice, nelze se divit, že krize přichází poměrně často. Studium by mělo být zábavou, ne odříkáním a nudou. Dnes existuje spousta možností, jak si studium jazyka zpříjemnit. Milujete rally? Sledujte anglickou verzi Eurosportu. Hrajete hry? Kupujte si ty nedabované. Rádi čtete? Kupte si občas cizojazyčné noviny nebo knihu!

Nejčastější výmluvy, proč se nám nechce:

  • nechce se mi dojíždět na jazykový kurz
  • nemám hotový domácí úkol a nechci být zase černá ovce třídy
  • nemám peníze na to, abych si platil další jazykový kurz
  • večer se mi nikdy na jazykový kurz nechce
  • nejde to tak rychle, jak jsem si myslel(a)
  • lektor mi nevyhovuje
  • nemám na studium klid

Nezapomeňte na to, že každá krize je cestou k vašemu dalšímu vývoji. Bez krize to nejde. Nechte ji proto přijít a poperte se s ní!

Autorka je metodička jazykových škol Skřivánek.

Máte nějaké zkušenosti se studiem cizích jazyků o které se chcete podělit? Napište nám: redakce@jazyky.com

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazyková škola

Jazyková škola Praha

Jazyková škola Brno

Jazyková škola Ostrava

Přidat komentář