Island: unikátní studium v unikátní zemi

Island je úžasná země plná protikladů, ke které můžete po osobním
setkání jen obtížně zůstat neutrální – buďto si jí z celého srdce
zamilujete a nebo ji budete z hloubi duše nenávidět. K tomu, aby váš
studijní pobyt skončil tím prvním, vám pomůže tento článek. V prvním
díle se dozvíte, za jakých podmínek můžete vyrazit na ostrov studovat.

Kdy jindy, když ne teď

Ekonomická krize, která ostrov plnou silou zasáhla již na podzim roku 2008, docela výrazně zamíchala zdejšími kartami. Přijde mi sice značně přehnané tvrdit, že ostrov zbankrotoval, avšak výletu za prací okolnosti v současné době příliš nepřejí.

Naopak ke studiu nebylo vhodnější doby než právě nyní. Krom podstatného poklesu kurzu zdejší měny totiž stále běží program Finančních mechanismů EHP a Norska, který studentům z ČR nabízí relativně velmi štědré stipendium. Program v roce 2009 končí, a proto neváhejte! Konečně můžete na ostrov ohně a ledu vyrazit za studiem bez chmurného výhledu života o vodě a suchém chlebu. 

Proč na Island a ne někam do tepla

Islandské školy se snaží se prosazovat velice progresivní, prakticky orientovanou a otevřenou výuku – studenti jsou všestranně zapojováni do vyučování, aktivní participace na přednáškách a diskusích je nedílnou součástí hodnocení, pasivní sezení a naslouchání, či spaní není na pořadu dne.

Téměř všechny projekty se zpracovávají v týmu. Většina předmětů klade velký důraz na zasazení znalostí konkrétních do širšího kontextu a jejich uplatnění v praxi. Značná část profesorů má zahraniční zkušenosti. Proto lze studium na ostrově označit za vynikající doplněk našeho, stále spíše teoreticky zaměřeného studia.

Jak se dostat na Island

Studentům SŠ a VŠ vřele doporučuji informovat se o možnostech programu Finančních mechanismů Evropského hospodářského společenství a Norska, který nabízí podporu pro studentské výměny, stáže a vědeckou praxi občanům z nových členských zemí EU v Norsku, na Islandu a v Lichtenštejnsku. Program u nás administruje Národní agentura pro evropské programy – NAEP.

Program není vázaný ani na konkrétní univerzitu, ani na konkrétní obor, takže můžete v rámci daných zemí vyrazit odkudkoliv kamkoliv. Nenechte se odradit neshodou termínů pro podání přihlášek na islandské univerzity a žádosti o stipendium u NAEP – v době, kdy NAEP chce žádost včetně potvrzení o přijetí, ještě dle kalendáře neproběhlo na Islandu výběrové řízení. Na Islandu jsou ovšem velice ochotní a pokud jim situaci vysvětlíte a slušně je poprosíte, vyjdou vám vstříc a zašlou potvrzení o přijetí dříve. Většina zdejších univerzit se již s tímto problémem setkala.

Jak jsem uvedl, program v roce 2009 končí, takže máte nejvyšší čas podat žádost.
Další možnosti zahrnují výměnný pobyt v rámci programu Erasmus. Bilaterální smlouvu s nějakou islandskou univerzitou ovšem zatím dle mých informací má pouze Masarykova univerzita v Brně, VŠEM a jednání o jejím uzavření probíhá na VŠE v Praze.

Dále můžete vyrazit studovat na vlastní pěst, ať už na semestrální výměnu nebo přímo celý studijní program, avšak vyřízení takového studia je velmi individuální a většinou si všechno budete muset platiti ze svého. Tím výčet obecných možností prakticky končí.

Jak podat žádost o grant od NAEP

Vyplatí se pečlivě prostudovat informace na webu Národní agentury. Jedná se o čtení nudné, nicméně důležité, postup je popsán přesně a do detailů. Na získání všech potvrzení je též nezbytné si rezervovat dostatek času a s přípravou žádosti začít včas – minimálně 3 měsíce předem.

Celý postup by se dal shrnout do následujících kroků:

  • Prostudujte weby NAEP, islandské univerzity a své školy, nalezněte vhodné předměty na islandské škole a ověřte podmínky výjezdu a potřebné postupy doma. Můžete si již na své škole nechat předem potvrdit Learning Agreement (někde vám to udělají bez potvrzení o přijetí, někde nikoliv). Navštivte odbor zahraničních styků (či obdobný útvar na vaší škole) a celou věc proberte, pokud již studenti z vaší školy přes NAEP vycestovali, poradí oni vám, jinak budete muset naopak vy jim vysvětlit, co budete potřebovat. Nenechte se zmást, skutečně můžete vědět více než oni.
  • Odešlete žádost o přijetí na Island (každá škola vyžaduje trošku jiné dokumenty, přesné požadavky najdete na stránkách zahraniční univerzity, většinou se jedná o výpis absolvovaných předmětů, CV, potvrzení o znalosti angličtiny a přihlášku). Pokud chcete celou věc urychlit můžete spolu se žádostí rovnou poslat předvyplněné formuláře pro potvrzení o přijetí (NAEP vyžaduje svůj vlastní) a připravený Learning Agreement.
  • Mezitím můžete začít zpracovávat žádost pro NAEP (Žádost o individuální mobilitu studenta, na motivačním dopisu si dejte opravdu záležet. Inspirovat se můžete mým motivačním dopisem.
  • Pokud jste tak již neučinili, nechte si na své škole potvrdit Learning Agreement a případné další dokumenty. Zaneste na potřebná místa potvrzení o přijetí.
  • Zašlete do NAEP potřebné dokumenty – vy sami elektronické verze, papírové originály musí poslat vaše škola! Sami si zdvořile ověřte, zda tak učinila, byla by škoda, pokud by uzávěrku prošvihli oni (skutečně se tak na jedné z fakult UK stalo).
  • Nyní se modlete nebo jinými cestami přivolávejte štěstěnu při výběrovém řízení a začněte se chystat na ostrov.

Více informací o programu naleznete v článku Studium v zemi ohně a ledu s grantem od NAEP na webu Norské ambasády a na Deníku z Islandu Hančí a Barči.

Co zařídit před odjezdem

  • Sežeňte si pořádné oblečení (viz níže), obzvláště pokud váš pobyt bude zahrnovat období podzimu a zimy je kvalitní oblečení naprosto nezbytné.
  • K řízení auta na ostrově potřebujete nový evropský model řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz. I pokud běžně neřídíte, doporučuji tuto eventualitu vyběhat, protože na ostrově bude pozdě si to rozmyslet.
  • Protože oficiálně zůstáváte studentem na české univerzitě, nemusíte nic zařizovat na zdravotní pojišťovně ani na sociálce, nicméně vyplatí se pořídit si cestovní zdravotní pojištění, abyste se vyhnuli relativně vysoké spoluúčasti. Grant od NAEP pojištění hradí. I tak se vyplatí obejít případné lékaře předem u nás, vždy to bude snazší než na ostrově.
  • Ujistěte se, jak je to s vašim ubytováním, ověřte si, zda platí, co slíbila škola, případně to, co jste si nasmlouvali sami, abyste nemuseli jako dvě německé studentky strávit první noci v hostelu Armády spásy. Zjistěte si, kdo a kde vám předá klíče, abyste nejezdili taxíkem z letiště do hostelu, zpět na letiště a znovu do hostelu jako já.
  • Na své škole si musíte svůj výjezd vyběhat na mnoha úrovních, ať již je v rámci jakéhokoliv programu. Někdy to není úplně snadné, je však potřeba zachovat rozvahu a chladnou hlavu. Já musel přitáhnout proděkanku pro pedagogiku až na studijní, aby referentce vysvětlila, co má udělat.
  • Ověřte si, že je vaše platební karta způsobilá pro platby v cizině. Vyplatí se zařídit si embosovanou platební kartu, je nezbytná pro některé rezervace hotelů nebo automobilů. Bez platební karty vás budou místní považovat za neandrtálce a nižší nesvéprávnou životní formu. Také si nechte zvýšit limity (10 000 Kč na týden je holé minimum, pokud máte jen jednu kartu, tak raději více). Při výběru peněz z bankomatu se platí fixní poplatek, a je proto lepší vybrat více peněz naráz, ještě výhodnější však platit kartou přímo, to nestojí nic.
    Počítejte s tím, že platby stipendií téměř vždy chodí spíše zpětně, proto si sežeňte dostatečnou rezervu hotovosti a případně možnost přečerpání účtu.
  • Rozlučte se se všemi přáteli, kupte si knížku o Islandu a ukažte jim, kam jedete. Snězte co nejvíce masa a pořádně se opijte, na Islandu si budete moci obé dovolit jen ve snu.
    Ověřte si limity pro bezcelní dovoz alkoholu a cigaret na ostrov (Islandský celní úřad) a nakupte zásoby v maximální možné míře. Obojí je na ostrově tvrdá měna, kterou lze směňovat za přízeň místních. Z mé lahve švýcarského absinthu byli místní studenti v deliriu ještě než ji vůbec otevřeli (a nepřejte si vědět v jakém stavu se nacházeli posléze).
  • Domluvte se, jak budete komunikovat se zbytkem rodiny. Ověřte, že její členové umí používat vaše oblíbené komunikační programy.
  • Aktivujte si roaming u svého operátora, bude se hodit při případných problémech na cestě. Na ostrově si asi pořídíte místní simku, vyjde levněji. Nicméně na české číslo vám budou SMS chodit stále zdarma, a proto si případně vezměte druhý telefon, máte-li.

Jak se dopravit na Island

Ceny zpátečních letenek (do Prahy) se pohybují v rozmezí od 10 000 do 30 000 Kč. Na jaře a na podzim létá několik přímých letů Reykjavík-Praha, avšak pro studijní účely se tyto termíny příliš nehodí, proto je nezbytné přestupovat. Nízkonákladová letecká společnost IcelandExpress létá za velmi rozumné ceny mimo jiné do Berlína, Varšavy, Kodaně a Londýna, do prvních dvou měst se lze snadno dostat vlakem nebo autobusem, do Londýna létá velmi levně EasyJet (pozor, bývá často zpožděný).

Letenky se společností Icelandair (a ČSA) patří k těm (o hodně) dražším. Všechny mezinárodní lety uváděné do Reykjavíku přistávají ve skutečnosti na letišti v Keflavíku, které je od města vzdálené 50 km, do centra pravidelně jezdí FlyBus, jízdenky lze koupit na místě. 

Dobrodruzi mohou zvolit trajekt z Dánska. Cesta trvá dva a půl dne, některé trajekty zastavují na Faerských ostrovech.

Příště: Díl 2. – Jak se studuje na Islandu

Související odkazy:

Reykjavík University
University of Iceland
NAEP
Studium na Islandu s grantem od NAEP
Island a ekonomická krize
Island jako ekonomická laboratoř (ekonomický vývoj Islandu ve 20. století)

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.

Přidat komentář