Dialekty němčiny 3

Druhý nejrozšířenější jazyk dle počtu mluvčích, němčina, je denně používána v mnoha státech Evropy. Neznamená to však, že se všude bez problémů domluvíte. Němčina má mnoho podob a její nářečí se od sebe výrazně liší. Tak jako u nás neporozumí Pražan brněnskému hantecu, stejně tak i Rakušan bude zírat na člověka mluvícího bavorským dialektem.

Něco málo o němčině

Němčina se řadí do skupiny západogermánských jazyků a vznikla při druhém posouvání hlásek* v 5. – 9. století.  Je úředním jazykem v Německu, Rakousku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku (spolu s francouzštinou, italštinou a rétorománštinou), v Itálii v oblasti Jižního Tyrolska a také na území Belgie.

Rozdělení německých nářečí

Německá nářečí jsou rozdělena do tří hlavních skupin. První z nich je horní němčina, pod kterou spadá rakouská a švýcarská němčina. Do další skupiny patří středoněmecká nářečí, která zaslechnete v oblastech Lucemburska, Kolína či Berlína. Poslední z nich je dolní němčina jinak nazývaná Plattdeutsch nebo Niederdeutsch. Ta zahrnuje severní dialekty jako je dolnosaština (používá se nejen v Německu, ale i v některých provinciích Nizozemska), pensylvánská němčina a Plautdietsch. Dialekty dolní němčiny již nebyly zasaženy druhým posouváním hlásek.

S některými z uvedených nářečí se nyní můžete seznámit:

Rakouská němčina

Obyvatelé Rakouska hovoří nejčastěji hornoněmeckými dialekty (dolnoalemanským, středněbavorským a dolnobavorským). Tato nářečí se dosti odlišují od spisovné němčiny.

Jejich vliv se projevil i na spisovné rakouské němčině. Mezi nejzajímavější z nich patří vídeňský dialekt, ve kterém se projevuje typický vídeňský humor.

Ukázka rakouského dialektu:
Gruess Gott = Guten Tag
Katzerl = Kätzchen

Rakousko-německý slovník

Švýcarská němčina

Více než 4 miliony Švýcarů se každodenně dorozumívá tzv. švýcarskou němčinou. Ta označuje všechny dialekty alemánštiny. Švýcarská němčina dokonce bývá uznávána jako švýcarská varianta spisovné němčiny. Přesto je od klasické němčiny velmi rozdílná a Němci by jí skoro neporozuměli. Proto také bývají filmy mluvené švýcarskou němčinou vysílány v německé televizi s titulky.

Švýcarské dialekty němčiny a slovník švýcarských nářečí

Pensylvánská němčina

S tímto dolnoněmeckým dialektem se můžete setkat hlavně v Severní Americe. Pensylvánskou němčinu sem přivezli potomci německy mluvících imigrantů v 18. století. Asi 200 000 lidí jí hovoří v Ohiu, Ontariu a Indianě. Tento jazyk je někdy nesprávně nazýván jako pensylvánská holandština.

Plautdietsch

Jazyk ruských mennonitů se vyvinul v 16. a 17. století v deltě Visly. V současnosti jím hovoří kolem půl milionu lidí po celém světě. Mezi hlavní oblasti patří Latinská Amerika, Karibik, USA a Kanada. V Evropě jsou to Německo, Ukrajina, Polsko a Rusko. Někoho možná překvapí, že Plautdietsch se hovoří dokonce i v některých státech Asie.

Plautdietsch-anglický slovník

Alsaština

Jazyk používaný na území Francie je podobný alemanským nářečím, například švýcarské němčině. Alsaština sice nemá propůjčen status úředního jazyka, přesto jej francouzská vláda zahrnula do seznamu jazyků Francie.

Pokud jste někdy navštívili Štrasburg, hlavní město francouzského regionu Alsasko, které leží na hranici s Německem a také Švýcarskem, mohli jste si povšimnout dvojjazyčných popisek názvů ulic (německy a francouzsky). Používají tady však místní zápis a výslovnost.

Alsasko-anglický slovník

Ukázka alsaštiny:
mànn = Mann
frài = Frau
groos = groß
klai = klein

Bavorština

Bavorským dialektem hovoří zhruba 12 milionů obyvatel Bavorska, Rakouska a Jižního Tyrolska. Bavorština ale není ve všech těchto oblastech jednotná. Má totiž ještě několik dalších dialektů.

Bavorsko-anglický slovník

Ukázka bavorštiny:
griasgood = Guten Tag
guadnamd = Guten Abend

*Posouvání hlásek je termín z germanistiky. Označuje přeměny při vývoji
jazyků. Při prvním posouvání hlásek vznikly jazyky germánské a při
druhém se vyčlenila horní němčina. Druhému posouvání se proto někdy
říká hornoněmecké posouvání hlásek.

Pokud sháníte kurzy němčiny, můžete si vybrat například z nabídky jazykové školy Glossa.

Seznam použitých zdrojů

Dialekty němčiny na internetu
Němčina
Němčina na Wikipedii
Wörterbuch deutsch-österreichisch
Le Dictionnaire „L’Anglais par l’Alsacien“
Bavarian English Dictionary
Bairische Dialekte (německá Wikipedie)
Dolnoněmčina

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Komentáře k “Dialekty němčiny

  1. Odpovědět Franta Kvě 22, 2013 10.58

    „Druhý nejrozšířenější jazyk světa dle počtu mluvčích, němčina, je denně používána v mnoha státech Evropy.“
    druhý nejrozšířenější jazyk světa, to tak zrovna 😀

  2. Odpovědět redakce Kvě 23, 2013 7.32

    Díky za upozornění! Bylo myšleno samozřejmě v Evropě, článek jsme upravili 🙂

  3. Odpovědět martin mestl Říj 7, 2013 7.10

    u těch dialektů by měly vydávat slovníky dosud jsem na žadný nenarazil
    v šude jen umělej jazyk ze 16 století ????????

Přidat komentář