Pro studenty: Work and Travel USA

Pokud studujete a máte zájem v létě zkusit legální práci v USA, je pro vás nejjednodušší cestou přihlásit se do programu Work and Travel. Tento program je určen pro studenty ve věku 18 až 30 let. Spojuje příležitost v USA několik měsíců pracovat a následně až jeden měsíc cestovat.

Work and Travel USA je kulturně výměnný program pro studenty vysokých a vyšších odborných škol ve věku 18-30 let. Umožňuje účastníkům poznat denní život Američanů prostřednictvím dvou až čtyř měsíců práce a 30 dnů cestování. Pracovní pozice studenti nachází v oblasti cestovního ruchu – v hotelích, restauracích, zábavních a národních parcích po celých Spojených státech.

Na přihlášku je nejvyšší čas

Programu se letos můžete zúčastnit od 1. května 2006 do 19. listopadu 2006. Podmínkou je, aby váš pobyt v USA souhlasil s letními akademickými prázdninami. Pracovat můžete v USA až čtyři měsíce, tj. až 120 dnů, a navíc máte dalších až třicet dní na cestování. To platí pro cestování až pět dnů před začátkem platnosti formuláře DS 2019 a až 30 dnů po skončení platnosti formuláře DS 2019, nejdéle však do 19. listopadu 2006.

Celková doba pobytu v USA nesmí přesáhnout 150 dnů. Délku programu není nutné vyčerpat celou, můžete zůstat i kratší dobu. Většina organizujících agentur doporučuje alespoň dvouměsíční pobyt.

Program Work and Travel je možné absolvovat pouze v době letních akademických prázdnin. V zimních měsících se studenti tohoto programu nemohou zúčastnit.

Jak si najít práci?

Pokud nemáte vlastní kontakty, nebo vám někdo z vašich kamarádů nedá dobrý tip, můžete využít internet. Tam najdete nepřeberné množství nabídek. Můžete nahlédnout na následující adresy:

nebo na kterémkoliv jiném pracovním serveru zadat pojmy jako jobs, work and travel, pokud chcete do národního parku tak parks nebo national parks, což vám vybere odkaz s nabídkou zaměstnání.

Pokud si nechcete hledat práci sami, agentury umožňují za příplatek práci zajistit. Můžete se také zúčastnit tzv. Job Fair, kde za příplatek cca 100 USD můžete ještě v České republice kontaktovat přímo vašeho budoucího zaměstnavatele.

Víza

Pro účast v programu je třeba získat pracovní studentské vízum J-1. Každý účastník programu musí absolvovat osobní interview na Velvyslanectví USA. Před interview je však potřeba udělat několik nezbytných kroků, jak to vyžaduje Velvyslanectví USA.

Co si s sebou vzít na interview?

  • Vyplněné formuláře DS 156 (každý), DS 157 (muži), DS 158 (každý)
  • Podepsaný formulář DS 2019
  • Fotografie formátu minimálně 37×37 mm, nejlépe však 50×50 mm (pozor – větší než standardní fotografie z automatů) – přilepte na žádost DS 156. Fotografie nesmí být starší 6 měsíců. Na fotografii musí být zachycen celý obličej, zepředu, na světlém pozadí.
  • Cestovní pas (pas musí být zcela nepoškozen, zejména fotografie se nesmí odlupovat). Pas musí být platný nejméně 6 měsíců po návratu účastníka programu z USA. Velvyslanectví USA nečiní rozdíly mezi "zelenými" a "červenými" pasy. Jednoroční pasy jsou v pořádku za předpokladu, že pas bude platit půl roku po návratu.
  • Vysokoškolský index se zápisem na aktuální školní rok (lze nahradit aktuálním výtiskem z elektronického systému s razítkem studijního oddělení, pokud na vaší škole nejsou indexy zavedeny)
  • Potvrzení o studiu (není vyžadováno ambasádou, nicméně doporučujeme!)
  • Slovenští studenti musí mít doklad o tom, že v ČR pobývají legálně (tj potvrzení o přechodném či trvalém pobytu). Pokud jej nemají, má Velvyslanectví USA právo neudělit vízum a pravděpodobně vyzve k tomu, aby o vízum bylo požádáno v Bratislavě
  • Potvrzení o zaplacení poplatku za vízum a kurýrní služby (dohromady 2 složenky)
  • Potvrzení o zaplacení poplatku SEVIS (formulář I-901 – dostáváte společně s formulářem DS 2019 od sponzora programu)

Na ambasádě si vyplníte obálku pro kurýrní službu (doporučujeme však pro jistotu vzít si jednu obálku velikosti A5 s sebou, pro případ, že by došlo k přechodnému nedostatku obálek)

Kde se přihlásit

Najít agenturu zajišťující program Work and Travel není v dnešní době již problém. Na trhu se jich objevilo spoustu a otázkou zůstává, kterou z nich si vybrat. Pokud znáte někoho, kdo se již programu zúčastnil, doporučujeme optat se na reference.

Dobrým zdrojem pro další užitečné informace může být diskusní fórum www.watsearch.org, kde jsou ve zvláštní diskusní skupině zařazeny příspěvky a zkušenosti českých a slovenských účastníků programu.

Zdroj: www.chicagocz.com, s využitím materiálů Student Agency a GTS International.

Své ohlasy a připomínky k tématu posílejte na adresu: redakce@jazyky.com.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář