Čeština online

Také mnohdy zaváháte jaké „i/y“ napsat ve slově lyžiny či ližiny? Nebo vás trápí slovíčka jako shlédnout či zhlédnout? Při hledání odpovědí na nejrůznější otázky jsme si zvykli používat Internet, který údajně obsahuje všechno. Jak je to ale s online příručkami spisovné češtiny? 

www.pravidla.cz

Pravidla českého pravopisu jsou oblíbenou možností, jak si ověřit správný tvar slovesa „zapomněl“ či skloňování podstatného jména "myš" (schválně, jaký je sedmý pád množného čísla?). Slovníková aplikace vám po zadání nabídne i podobná slova (v našem případě např. myšlení, Litomyšl, sumýš či dokonce mesiáš).

Na své si přijdete i pokud neumíte správně používat „i/y“ či potížistu – „e s háčkem“. Nabídku doplňuje přehled udělovaných titulů (víte, co znamená zkratka "ThLic?") a další češtinářských lahůdek (např. psaní spřežek atd.).

prirucka.ujc.cas.cz

Pokud však zatoužíte po podrobnějších vysvětleních gramatických a pravopisných jevů, navštivte stránky Ústavu pro jazyk český. Internetovou jazykovou příručku zde jazykovědci budují už od r. 2004.

Je rozdělena do slovníkové a výkladové části. Hledáte-li  však úplná Pravidla českého pravopisu a současné mluvnice, budete muset sáhnout po papírovém vydání. Internetová jazyková příručka totiž zobrazuje pouze ty jevy, na které se ptáme v jazykové poradně opakovaně.

Výkladová část (157 hesel) je rozčleněna do jednotlivých kapitol. Slovníková část bude zveřejněna do konce roku 2008 a bude obsahovat přes 60 000 slovníkových hesel. Takže uvidíme!

Jazyková poradna ÚJČ AV ČR

Velmi užitečnou zajímavostí je Jazyková poradna na Internetu, která pro veřejnost funguje už 60. let. Právě na základě dotazů z této poradny vzniká představená Internetová jazyková příručka. Takže pokud řešíte češtinářský oříšek,  na který jsou všechny online příručky krátké, pošlete svůj e-mail či vytočte telefonní číslo 257 531 793 (pracovní dny 10-12). Svůj dotaz také můžete zaslat písemně na adresu Jazykové poradny.

Ližiny nebo lyžiny?

A jak je to tedy s těmi ližinami? Správně se píší s měkkým „i“, navzdory tomu, že se nám zdá, že jde o odvozeninu slova „lyže“. Ve skutečnosti jsou ližiny odvozeny od slova „líha“ (šikmý trámec pro posun těžkých břemen).

No a sedmý pád množného čísla slovíčka myš zní "myšmi".

Zajímavé stránky o češtině

Český národní korpus – co všechno nevíte o českém jazyce

www.cestina.cz – stránky zejména pro webmastery webových stránek

Čeština po všech stránkách – např. když hledáte ten správný rým

Čeština pod lupou – zápisník jednoho korektora

Čeština – základní fakta o češtině

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.

Přidat komentář